Jak wykorzystać wolniejszy czas w biznesie? 8 sposobów do wdrożenia od zaraz

utworzone przez | Dla Przedsiębiorców, Jak się rozwijać, Optymalizacja | 2 Komentarze

Co zrobić w czasie kiedy klienci są na wakacjach, a firmy chwilowo wstrzymują swoje decyzje jeśli chodzi o nowe inwestycje? Co, jeśli klienci po kilku miesiącach siedzenia w domu mają już dość komputerów, smartfonów, internetu i najzwyczajniej na świecie chcą się cieszyć długimi wieczorami, względnie dobrą pogodą i wakacjami?

Nie musisz siadać i załamywać rąk. Być może przez kilka ostatnich miesięcy byłaś bardzo zajęta i w końcu masz czas na to, aby odetchnąć i dla odmiany popracować nad swoim biznesem, a nie tylko w nim?

Możesz zrobić wiele rzeczy, dzięki którym wzrośnie wartość Twojej marki. Możesz skupić się na tworzeniu wartościowych treści, uaktualnieniu swojego portfolio lub na porządkowaniu spraw organizacyjno – technicznych w biznesie.

Przygotowałam dla Ciebie listę 8 rzeczy, jakie możesz zrobić w swoim biznesie, aby dobrze wykorzystać wakacyjny przestój w swoim biznesie.

Gotowa?


1. Posprzątaj pliki na swoim komputerze

W normalnym biznesowym “ruchu” ciężko jest znaleźć czas na to, by uporządkować wszystkie pliki. Kiedy więc masz trochę więcej wolnego czasu w pierwszej kolejności wykorzystaj go na uporządkowanie Twoje głównego miejsca pracy, podziękujesz później. Nie wiem jak Ty, ale ja zwykle mam zapisane x wersji grafik, prezentacji, setki zdjęć do uporządkowania, foldery, które pobieram z dysku, materiały do nauki. W skali miesiąca zbiera się tego spokojnie kilkanaście giga. Raz na tydzień robię względny porządek wyrzucając to, co jest mi już niepotrzebne, a to, co zostaje rozdzielam do poszczególnych folderów, a kopię wrzucam na chmurę. Polecam przetestować.

2. Zrób biznesowy audyt

Spójrz na swój biznes i na swoje codziennie działania krytycznym okiem właścicielki i zastanów się nad tym, co robisz, co chciałabyś zmienić, a co dodać/ulepszyć? Co Cię wkurza już od dawna i w końcu możesz to wyrzucić ze swojego dnia? Na pewno znajdzie się parę rzeczy do zmiany. Teraz jest właśnie najlepszy czas, aby to zrobić. Nie jesteś zbyt zmęczona codzienną pracą, więc Twoja głowa ma przestrzeń na kreatywne myślenie 🙂

3. Przeprowadź analizę działań w internecie

Kiedy już zastanawiasz się ogólnie nad swoim biznesem – możesz zabrać się za poszczególne elementy swoich działań w internecie.

Sprawdź swoją stronę internetową:

 • czy są jakieś błędy?
 • czy potencjalny klient łatwo znajdzie to, czego szuka?
 • czy wiadomości na podstronach są aktualne?
 • czy można się z Tobą łatwo skontaktować?

Sprawdź media społecznościowe:

 • czy informacje o Twojej marce są aktualne?
 • czy publikujesz regularnie?
 • czy wiadomo czym zajmujesz się na co dzień?
 • czy uzupełniłaś swoje profile w social mediach?

Mając odpowiedzi na te pytania będziesz mogła stworzyć sobie plan działania i zaktualizować swoje miejsca w sieci 🙂

4. Stwórz procedury

Jeśli w Twoim biznesie wykonujesz zadania/projekty, które się powtarzają – stwórz dla nich procedury. Dzięki nim będziesz mogła sprawniej działać, gdy biznes znów ruszy i zaczną napływać do Ciebie nowi klienci. Gdy stworzysz sobie niezbędne procedury (i będziesz się ich trzymać) Twoja praca stanie się lżejsza i sprawniejsza, a klienci na pewno zauważą podniesiony standard.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć – na początku spisuj sobie po kolei zadania, które robisz podczas prac nad danymi projektami. Tak, tylko tyle i aż tyle. Tutaj nikt nie każe Ci wymyślać nie wiadomo jak skomplikowanych procesów – prostota jest jak najbardziej wskazana!

5. Wprowadź elementy automatyzacji

Pewnie zdziwiłabyś się, ile rzeczy/zadań można zautomatyzować w małym biznesie. Lista naprawdę jest długa 🙂 Jako fanka automatyzacji podpowiem tylko, że jest to fajny sposób na odciążenie i odzyskanie wewnętrznego spokoju.

Co możesz zautomatyzować?

 • skrzynkę mailową – ustawić autoresponder, przygotować szablony odpowiedzi, ustawić filtry itp,
 • zamawianie konsultacji/sesji coachingowych, spotkań z klientami,
 • zapis na newsletter,
 • publikowanie postów w mediach społecznościowych,
 • współpracę z klientami przez wdrożenie systemu do zarządzania zadaniami,
 • zapisywanie plików z maila na dysku,
 • tysiące małych kroków np. za pomocą aplikacji Zapier.

6. Napisz kilka postów na blogu

Nigdy nie masz czasu, by zaprezentować swoje umiejętności na blogu? Wolniejszy wakacyjny czas to świetna okazja do tego, aby napisać te wszystkie artykuły, na które zawsze brakuje Ci czasu! Możesz zaplanować sobie jak będzie wyglądała Twoja komunikacja w ciągu najbliższych miesięcy i pod te tematy napisać wartościowe artykuły dla Twojej społeczności.

Możesz stworzyć krótsze wpisy rozwiązujące jeden problem, bądź omawiające jedno zagadnienie lub napisać długie artykuły wyczerpujące dany temat całkowicie. Do długich artykułów fajnie nadają się listy, w których możesz opisać każdy z punktów szczegółowo 🙂

Tak naprawdę ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia i kreatywność.

Jesteś projektantem? Może warto byłoby uzupełnić bloga o Twoje realizacje? Jesteś wirtualną asystentką? Napisz posty o zadaniach, które wykonujesz najczęściej. Wrzuć przykładowe realizacje (nawet takie, które zrobisz tylko na potrzeby bloga, to też się liczy!). Tworzysz zabawki/ubrania/dodatki do domu? Opisz najnowsze produkty, podziel się historią ich powstania – to na pewno przyciągnie nowych czytelników!

7. Zrób recykling ze swoich treści

Jestem jedną z tych osób, które wierzą, że content repurposing ma ogromny sens. Jasne i oczywiste jest to, że nie każdy odbiorca Twoich treści przeczyta je wszystkie, w każdym miejscu, w którym działasz. Dobrze jest więc wykorzystać recyklingowanie i przedstawić jeszcze raz tę samą treść w nieco zmienionym wydaniu.

Jak możesz wykorzystać recykling treści? Oto kilka przykładów:

Załóżmy, że punktem wyjściowym jest artykuł na blogu. Jak wykorzystać go ponownie?

 • zrób streszczenie artykułu i wyślij go w newsletterze,
 • nagraj wideo od IGTV i omów w nim wpis blogowy,
 • dodaj trochę treści i zrób z tego artykułu wideo na youtube,
 • podziel artykuł na części i stwórz z niego serię na Insta Stories,
 • zrób fajną grafikę w temacie wpisu i dodaj na Instagrama i Facebooka,
 • zadaj pytanie swojej społeczności związane z danym tematem wpisu,
 • zrób zajawkę wpisu i wrzuć go do przeczytania na Facebook i/lub Instagram,
 • zrób quiz na Insta Story o danym temacie i zachęć do poszukania rozwiązania we wpisie na blogu,
 • stwórz infografikę i wrzuć ją na Facebooka czy Pinterest,
 • przygotuj bingo na Insta Stories w temacie wpisu,
 • podziel się swoją opinią na dany temat – nawet (albo w szczególności) jeśli jest nieco bardziej odważna i kontrowersyjna,
 • utwórz transmisję live, podczas której poruszysz temat danego wpisu na bloga, a także odpowiesz na zadane pytania,
 • rozbuduj temat i zrób z niego płatny produkt np. masterclass, warsztaty lub kurs online.

Widzisz? To tylko kilkanaście przykładów na to, w jaki sposób możesz wykorzystać raz przygotowaną treść 🙂

8. Zaktualizuj swoją stronę internetową

Nie mówię tutaj o aktualizacji motywu i wtyczek (ale jeśli tego dawno nie robiłaś to jest to równie ważne). Zabierz się za aktualizację swoich treści 🙂 Może masz zdjęcia, które warto wrzucić, zmienić nieco stronę o mnie, zmodyfikować cennik lub zakres usług, dodać nowe realizacje do portfolio, zmienić wygląd strony głównej, zaktualizować podstronę kontakt.

Jeśli czujesz, że nas stronie znajdują się przestarzałe informacje to czas najwyższy się za nie zabrać i uporządkować wszystko, o czym myślałaś.

Możesz od razu sprawdzić też, czy nie ma błędów na stronie, czy nie wyskakuje Ci błąd 404, czy wszystkie przekierowania wysyłają użytkowników tam, gdzie powinny itd.

________________

Na dziś to wszystko! Dziękuję, że jesteś tutaj ze mną 🙂 Pamiętaj, by ciągle usprawniać swoje „biznesowe tyły”, by pracować lżej, spokojniej i bez stresu!

Kasia

Może Ci się spodobać…

4 powody zatorów w Twoim biznesie

4 powody zatorów w Twoim biznesie

Dzisiejszy temat, to będą te wszystkie elementy, które mogą powodować przestoje w Twoim biznesie, jakieś wpadki, te wszystkie rzeczy, nad którymi nie panujesz i które Cię zawsze, zawsze frustrują. Więc jeśli chciałabyś się dowiedzieć, co może być powodem tych zatorów...

2 sposoby na lepsze skupienie na zadaniach

2 sposoby na lepsze skupienie na zadaniach

Zastanawiacie się jak zwiększyć efektywność działań? Jak ustawić zadania do wykonania tak, by lista zadań nie rosła, razem z Waszą frustracją? Często musimy żonglować, by wszystko było wykonane na czas, a jak wiemy, dzień jest krótki… Obejrzyj filmik lub przeczytaj...

2 komentarze

 1. Klaudia Jaroszewska

  U mnie właśnie latem wszedł nowy szablon, teraz piszę troszkę na zapas 😉 ale z automatyzacją w SM się nie lubię.

  Odpowiedz
  • Kasia

   Hej Klaudia, ja staram się robić tak, że część jest zautomatyzowana, część idzie z palca i jakoś udaje mi się zachować ten balans (no tak w miarę 😉

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hej, tu Kasia

Od 2017 roku działam w biznesie online, najpierw jako wirtualna asystentka, a teraz jako specjalista od usprawniania biznesu online.

Swoje przejście ze stawki godzinowej na projekty i specjalistyczne usługi rozpoczęłam w 2020 roku, wychodząc poza ramy wirtualnej asystentki.

Obecnie pracuję z klientkami, które mają 6-cyfrowe i multi 6-cyfrowe biznesy i potrzebują uporządkowania swoich działań i usprawnień w swoich biznesach.

Kategorie bloga

Pin It on Pinterest