Co zrobić, by uwolnić się od biznesowej bieżączki?

utworzone przez | Produktywność, Wirtualna asystentka | 0 komentarzy

Bieżączka to wszystkie działania, które wykonujemy codziennie, na bieżąco w naszych biznesach. To często zadania, które powodują, że jesteśmy zapracowane i zarobione, ale niekoniecznie świadczą one o tym, że biznes idzie do przodu. Czasem bieżączka może być zasłoną dymną. Tak bardzo wpadamy w wir codzienności, że nie dostrzegamy tego, co znajduje się za rogiem, albo na horyzoncie.

Jestem pewna, że jeśli prowadzisz swój biznes już nie raz spotkałaś się z tym, że bieżączka Cię pochłonęła i wykonywałaś swoją pracę tylko po to, by przetrwać. Do jutra. Do weekendu. Do końca miesiąca itd. Bieżączka jest trochę jak trans, podczas którego wydaje Ci się, że „to już tak po prostu jest, jak prowadzisz biznes” albo, że „musisz zrobić to czy tamto, bo inaczej zawali się świat” (szybka odpowiedź – nie, nie zawali).

Przez codzienną bieżączkę możesz nie zauważyć, że coś w Twoim biznesie nie do końca gra lub, że coś się zmieniło, a Ty tego nie zauważyłaś. Możesz również tkwić w bieżączce, bo jest łatwiejsza do ogarnięcia i przez „wieczne zapracowanie” czujesz, że coś robisz, a jednocześnie nie bierzesz odpowiedzialności, za bycie właścicielem w swoim biznesie.

Co zrobić, aby znaleźć czas na działania, które popchną Cię dalej w Twoim biznesie i pomogą uporać się z bieżączką? Dobrze, że zapytałaś 😉 Poniżej znajdziesz moje 4 sposoby na bieżączkę w biznesie.

4 sposoby na bieżączkę w biznesie


1️⃣ Znajdź czas na to, co jest NAPRAWDĘ ważne w Twoim biznesie.

Pomysł Marie Forleo, nie mój, ale wart wypróbowania: znajdź 2 godziny dziennie na to co jest dla Ciebie ważne (czyli w tym przypadku pracę nad własnym biznesem, a nie w biznesie). Jeśli jutro lekarz powiedziałby Ci, że Twój styl pracy jest dla Ciebie bardzo niezdrowy i najprawdopodobniej spowoduje ciężką chorobę – na pewno zatrzymałabyś się, zastanowiła nad tym, co robisz i zadbała o to, żeby coś zmienić. No i oczywiście tam metoda jest nieco kontrowersyjna, ale warto wziąć z niej coś dla siebie i np. postanowić, że każde 40 minut na początku mojego dnia pracy poświęcę na pracę nad swoim biznesem.

Dlaczego taka metoda może się u Ciebie sprawdzić? 40 minut to nie dużo, ale na tyle wystarczająco, żebyś poczuła, że Twój biznes jednak idzie do przodu i nie skupiasz się tylko na bieżączce.

Dlaczego rano? Skupiając się na sobie i swoim biznesie na początku dnia pracy, poczujesz, że wykonałaś już coś dla siebie i będziesz mogła sobie zapisać jakiś mały sukces. Jeśli wiecznie toniesz w bieżączce, to te 40 minut (czy nawet 20) tego nie zmieni, a jednak jakaś akcja po Twojej stronie będzie się działa i pewne zadania wykonasz 🙂


2️⃣ Usuń rozpraszacze.

Ja wiem, że to jest oklepany temat, ale serio działa – czytaj dalej. Jakiś czas temu odkryłam na swoim telefonie ustawienie – cyfrowa równowaga i kontrola rodzicielska. I to było jak objawienie z niebios. Zdarzało mi się, że korzystałam 4-5 godzin dziennie (wmawiając sobie, że to przecież praca głównie) i mimo wszystko czułam rozproszenie. Przez to praca dłużej mi szła i więcej czasu spędzałam na tych samych zadaniach i już nie miałam go na nic innego.

Na czym polega ten tryb? Możesz ustawić ograniczenia dla aplikacji, które Cię rozpraszają – np. 30 minut dziennie na Insta czy Facebook. Po tym czasie aplikacja sama się wyłączy i nie ma, że boli. Jeśli chcesz ją odblokować – musisz wejść w ustawienia, ale to jakieś 7 dodatkowych kroków, więc po 3 dochodzi do Ciebie, że nie warto 😉 Dodatkowy sposób u mnie – to tryb pełnej koncentracji od 9:00 rano do 1:00 w nocy – wszystkie zaznaczone przeze mnie aplikacje są wyciszone i jeśli chcę z nich skorzystać, to mogę to zrobić jedynie na 5 minut i potem automatycznie się wyłączają.


3️⃣ Znajdź mentora i/lub dołącz do mentoringu.

Ponieważ najprawdopodobniej potrzebujesz zmiany działania w swoim biznesie. Być może nie umiesz myśleć jak przedsiębiorca i wchodzisz w rolę pracownika w swojej własnej firmie. Być może masz jakieś negatywne przekonania na temat biznesu czy pieniędzy, które trzeba zmienić. Może nie doceniasz swojej pracy i cierpisz na syndrom oszusta, albo masz niskie poczucie własnej wartości i chowasz się za bieżączką.

Dzięki pracy z mentorem szybciej dotrzesz tam, gdzie chcesz być i będziesz mogła bardziej skupić się na tym, co dla Ciebie jest naprawdę ważne.

Zapraszam Cię do mentoringu Konkretne w biznesie!


4️⃣ Znajdź swoich ludzi!

Ostatnio z dziewczynami reaktywowałyśmy swoją grupę i już po pierwszym spotkaniu czułam mega moc. To jest niesamowite, jak dużo może dać rozmowa z osobami, które również prowadzą swój biznes i chcą się wzajemnie wspierać. No i dodatkowo głupio tak przed grupą nie wywiązywać się z ustalonych przez siebie celów -> czyli i tak trzeba znaleźć czas, żeby robić rzeczy ważne strategicznie i zająć się czymś więcej niż tylko bieżączką 🙂

Poza tym takie spotkania są super, bo wiesz, że masz kogoś kto Ci wspiera i dobrze Ci życzy, a to jest mega ważne.

Szersza perspektywa

Bieżączka jest tą częścią Twojego biznesu, która skupia się na małych, rozproszonych iskierkach. Działając tylko w bieżączce, nie dasz rady odpalić wielkiego płonienia. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć czas na sprawy, które są
ważne w Twoim biznesie w ujęciu długoterminowym, a nie tylko w codziennym działaniu. By być w stanie spojrzeć na swoje działania z szerszej perspektywy i wiedzieć, w którym kierunku podążać.


Na dziś to już wszystko. Jeśli masz swoje przemyślenia na temat bieżączki – daj znać w komentarzu – jestem ciekawa Twojego zdania 🙂

Może Ci się spodobać…

Kontrola czasu pracy

Kontrola czasu pracy

Kiedy prowadzisz swój biznes ważne jest byś wiedziała dokładnie, ile czasu w ciągu dnia faktycznie pracujesz. Zachęcam Cię do mierzenia czasu pracy bo to pokazuje Ci w konkretny sposób, co robisz w ciągu dnia. Ile czasu spędzasz na wykonaniu zadań ważnych, a ile czasu...

Organizacja haseł

Organizacja haseł

Podobno od przybytku głowa nie boli. Ja się z tym nie zgodzę. W przypadku konieczności pamiętania o milionach różnych haseł głowa może Cię nieźle zaboleć. Każda osoba, która prowadzi swój biznes, a część z niego znajduje się w świecie online prędzej czy później ma ten...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hej, tu Kasia

Od 2017 roku działam w biznesie online, najpierw jako wirtualna asystentka, a teraz jako specjalista od usprawniania biznesu online.

Swoje przejście ze stawki godzinowej na projekty i specjalistyczne usługi rozpoczęłam w 2020 roku, wychodząc poza ramy wirtualnej asystentki.

Obecnie pracuję z klientkami, które mają 6-cyfrowe i multi 6-cyfrowe biznesy i potrzebują uporządkowania swoich działań i usprawnień w swoich biznesach.

Kategorie bloga

Pin It on Pinterest